Cancel Preloader

DERS-01: RPA NEDİR?

RPA, Türkçesi Robotik Süreç Otomasyonu anlamına gelen Robotic Process Automation kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır. Tabi bu işin çok basit düzeyde bir sözlük bilgisi kısmından ibaret. Çünkü RPA gerçekten yeni dünyanın teknolojisinin anahtarı.

RPA özünde insanların bilgisayar üzerinde uzmanlık gerektirmeden yaptıkları çalışmaları taklit edebilen bir tür robot yazılım. Biraz daha açmak gerekirse photoshop, illustrator, indesign, autocat, 3ds max gibi içerisinde tasarım ya da istatistik vs gibi yorum yapılması gereken kavramların dışında kalan. Mail okuma gönderme, kopyalama-yapıştırma, web sitelerinde gezinme, dosyalardaki ihtiyaç duyulan verilerin ayıklama, sosyal medya hesaplarını kontrol etme gibi aklınıza gelebilecek bir çok alanda sadece yapması gereken işi yapan; bunu yaparkende yorulmayan, acıkmayan, hastalanmayan bir personeliniz olduğunu düşünün. Bu bile buzdağının sadece görünen kısmı. Personel giderleri, pandemik süreç vs gibi bir çok konuyu da düşünecek olursak maliyetin çok düşük, faydanın çok yüksek olduğunu kolayca görebiliyoruz.

Bu RPA’yı Kimler Kullanmalı?

Aynı işlemleri sürekli yapmak zorunda olan kurumlar için bulunmaz nimet. Bankalar, sigorta şirketleri, sağlık hizmetleri, kamu kurum ve kuruluşları bir çok ülkede şu an zaten RPA kullanmaya başladılar bile. Ülkemizde de bir çok kurum ve kuruluş bu kavramı tanımaya, kullanmaya başladı. Telekomünikasyon sektörü, üretim yapan işletmeler için büyük kolaylıklar sağlayan RPA gelecek günlerde hayatın bir çok alanında faydalandığımız bir konu olarak karşımıza çıkacak.

rpa

Neden RPA?

Dünya’da kullanılan bir çok otomasyon sistemi var. ERP, CRM kullanan firmaların gereksinimleri değiştikçe sürekli güncelleme almak hatta bazen sistem değiştirmek zorunda kalıyorlar. Her süreç ayrı bir külfet, ayrı bir zaman ve adaptasyon anlamına geliyor. RPA’da ise çok hızlı entegrasyon sağlandığından faydaları da hızla hissediliyor. Ayrıca hemen hemen mevcut bütün sistemlerle de entegre edilebiliyor. Ayrıca ön yatırım maliyetleri çok düşük. Büyük, küçük ayırt etmeksizin her işletme için farklı çözüm olanağı sağlanabiliyor.

RPA Robotlarının hata yapma olasılıkları neredeyse yok. Bu nedenle tutarlı ve sürekli çalışabilmeleri büyük bir avantaj sağlıyor. Bir kez talimat verdiğinizde ikinci bir emrinize kadar durmadan sürekli çalışıyorlar. Güzel kısmı ise bir çok platform sürükle bırak mantığıyla programlanabiliyor. Bu nedenle de operasyon sürecinde kodlama ya da yüksek teknik bilgi ihtiyacı da doğurmuyor.

2020 yılı itibariyle dünya üzerinde çalışan 3.000.000 adet robot olduğu tahmin ediliyor.