Cancel Preloader

Öldükten sonra sosyal medya hesaplarımız ne olacak?


Sosyal medya hesaplarının günümüz dünyasında oldukça yaygın ve neredeyse tüm hayatımızı kapsayacak bir şekilde kullanılıyor olması, bu hesapları sanal bir mecra olmanın ötesine taşıyor.

Hayatımıza dair pek çok bilgiyi paylaştığımız bu hesapların, ölümümüzden sonraki akıbeti de kullanıcalar tarafından merak ediliyor. 

Peki, öldükten sonra sosyal medya hesaplarımız ne olacak? Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube gibi uygulamaların bu konudaki uygulamaları ne?

FACEBOOK

Facebook, kullanıcılara bu tür durumlarda devreye girmesi için iki farklı seçenek sunuyor. Kullanıcılar, istemeleri halinde hesaplarını anıtlaştırmanın yanı sıra Facebook’tan kalıcı olarak silinmesini talep edebiliyor.

Hesabın anıtlaştırılması durumunda ise hesabınızı yönetmesi için bir varis belirlenmesi gerekiyor. 

Anıtlaştırılmış hesaplar

Anıtlaştırılan hesaplar, bir kişi vefat ettikten sonra kişinin arkadaşlarının ve ailesinin bir araya gelip anılarını paylaşmalarını sağlayan bir yerdir.

Anıtlaştırılmış hesapların temel özellikleri şunlardır:

Kişinin profilinde adının yanında ‘’Anısına’’ ifadesi yer alır.

Hesabın gizlilik ayarlarına bağlı olarak, kişinin arkadaşları anıtlaştırılmış zaman tünelinde anılarını paylaşabilir.

Kişinin paylaştığı içerikler (ör. fotoğraflar, gönderiler) Facebook’ta kalır ve paylaşıldıkları hedef kitle bunları Facebook’ta görebilir.

Anıtlaştırılmış profiller “Tanıyor Olabileceğin Kişiler” önerileri, doğum günü hatırlatmaları, reklamlar gibi herkese açık alanlarda görünmez.

Anıtlaştırılmış bir hesaba hiç kimse giriş yapamaz.

Hesap varisi olmayan biri anıtlaştırılmış hesaplarda değişiklik yapılamaz.

Geçerli bir anıtlaştırma talebi alınması halinde, yöneticisinin hesabı anıtlaştırılan tek yöneticili Sayfalar Facebook’tan kaldırılır.

Hesabı silme

Hesabın tamamen silinmesi için hesap sahibinin birinci dereceden yakınınının kişinin öldüğünü resmi belgelerle platforma bildirmesi gerekiyor.  Bu durumda tüm mesaj, fotoğraf, gönderi, yorum, ifade ve bilgilerinizin Facebook’tan derhal ve kalıcı olarak kaldırılacaktır. 

Bunun için;

Ayarlar ve Gizlilik’i seçin ve ardından Ayarlar’a tıklayın.

Anıtlaştırma Ayarları’na tıklayın.

Aşağı inin, Vefat ettikten sonra hesabının silinmesini talep et’e ve Ölümden Sonra Sil’e tıklayın.

INSTAGRAM

Instagram, ölüm halinde hesabı anıtlaştırma veya kalıcı olarak silme seçeneklerini sunuyor.

Instagram, hesabınızın anıtlaştırılması veya tamamen silinmesi için birinci dereceden yakınınızın öldüğünüzü resmi belgelerle kanıtlamasını şart koşuyor.

Instagram, öldükten sonra hesabı anıtlaştırmak için, ölüm ilanı veya gazete haberi gibi belgeleri talep ederken, hesabın tamamen kaldırılması için de vefat eden kişinin doğum belgesi, ölüm belgesi ve vefat eden kişinin veya mirasının yasal temsilcisi olduğunuza dair bazı belgeler istiyor.

TWİTTER

Twitter, vefat eden kişiye ait hesabın devre dışı bırakılması için kişinin yasal mirasçısı veya onaylanmış birinci derece aile üyesi ile birlikte hareket ediyor.

Bu tür durumlarda birinci derece aile üyeleri ve kişi adına hareket etme yetkisine sahip kişilerin, online form doldurarak Twitter ile iletişime geçmesi gerekiyor.

İsteğin gönderilmesinin ardından vefat eden kişi hakkında bilgiler, başvuran kişinin kimliğinin kopyası ve vefat eden kişinin ölüm sertifikası gibi ek ayrıntıların sunulması için gereken talimatlar e-posta ile iletiliyor. Ardından bu bilgiler platform tarafından incelenerek söz konusu hesap siliniyor.

YOUTUBE – GOOGLE

Video platformu YouTube, genellikle Google hesaplarıyla ilişkilendirilmektedir.

Bu nedenle Google kullanıcıları, ölmeden önce belirli bir süre işlem yapılmadığında hesaplarına ne olacağını belirlemek için ‘’Etkin Olmayan Hesap Yöneticisi’’ni kullanabilirler.

Etkin Olmayan Hesap Yöneticisi, kullanıcıların belirli bir süre etkin olmamaları durumunda hesap verilerinin bazı kısımlarını paylaşmaları, bunu birilerine haber vermeleri veya hesabın silinip silinmeyeceğini belirlemek için kullanabileceği bir yöntemdir. Bu aracın kullanılması durumunda öldükten sonra Google ve YouTube hesabınız tamamen kaldırılacaktır.

Bu aracın kullanılmaması durumunda ise vefat ettikten sonra birinci dereceden akrabalar veya temsilciler, söz konusu hesabı kapatmak veya hesaptan veri almak için gerekli belgelerle talepte bulunabilirler.


NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Benzer Yazılar