Robotik Süreç Otomasyonu Nedir?

RPA, Robotic Process Automation (Robotik Süreç Otomasyonu) kelimelerin baş harflerinden oluşan bir kavramdır. İnsanların dijital sistemler üzerinde yaptığı çalışmaları taklit eden robot yazılımları tanımlamak için kullandığımız bir terimdir. RPA robotları; yapacakları çalışmalar için aynen insanlar gibi kullanıcı ara yüzleri (web siteler, sosyal medya hesapları, vs.) kullanırlar. Çok çeşitli, tekrarlanan görevleri gerçekleştirebilirler. Bizim gibi yorum yapma, tepki verme ve diğer sistemler ile iletişim kurma gibi becerileri bulunmaktadır. Ayrıca bu robotların; hata yapma, uyuma, yeme-içme, hastalanma, sosyal güvenlik gibi ihtiyaçları yoktur. Bu nedenle bir çalışandan çok daha düşük maliyetlidir.

Neden Robotik Süreç Otomasyonu?

Diğer otomasyon sistemlerine geçişlerde yaşanan büyük zorluklar ve sıkıntılar RPA’da yaşanmaz. RPA mevcut sisteme hızla entegre olarak, işletmeye doğrudan avantaj sağlamaya başlar.

hizli-fayda
hizli-geridonus-02
tam-entegre-03
multi-uyum-04
olceklendirilebilir-05

Faydası Çok Hızlı Görülür

Ön Yatırım Maliyeti Düşüktür

Çalışan Sisteme Sorunsuz Entegre Edilir

Her Türlü Bilgisayar Teknolojisiyle Uyumludur

Her Ölçekteki İşletmeye Uyum Sağlar

Robotik Süreç Otomasyonu Nasıl Çalışır?

RPA robotları insanların bilgisayar başında yaptığı birçok işlemi taklit edebilir.

uygulamalar
kopyalama
tasima
web-search
hesaplama
raporlama
veri-secme
database
mail-okur

“İşletmenin sürekli olarak tekrarladığı, yüksek dikkat gerektiren işlerin hepsini RPA ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz.”

RPA’nın Ticari Faydaları

İşletmenize; sürekli yapılan veri girişleri, analizler ve kontroller için hızlı ve doğru refleksler kazandırmanız, doğrudan zaman ve insan kaynağı yatırımı olarak karşınıza çıkacaktır. Kazandığınız zaman ve insan kaynağı projelerinize ya da müşterilerinize daha iyi odaklanabilmenize, zaman ayırabilmenize imkan sağlayacaktır. Operasyonel kabiliyetinizi arttırarak yönetiminizin her aşamasında doğrudan kar etmenin kapısını açacaktır.

Daha Doğru
İşler

RPA robotları kurallara uyacak şekilde programlanmışlardır. Asla yorulmazlar ve hata yapmazlar. Uyumlu ve tutarlıdırlar.

Geliştirilmiş
Uyumluluk

Bir kez talimat verildiğinde robotlar güvenilir bir şekilde çalışırlar. Yaptıkları her şey izlenebilir. Kontrol hep sizin elinizdedir.

Hızlı Maliyet
Tasarrufu

RPA, işlem maliyetlerini %80’e kadar azaltabilir. Bir yıldan çok kısa bir süre içinde kendi maliyetlerini karşılarlar.

Ölçeklendirilebilir
Çalışma

RPA robotları; Dönemsel olarak ya da değişen çalışma şartlarına göre tekrar minimum maliyetle tekrar tekrar programlanabilir.

Artan Hız ve
Verimlilik

Çalışanlarınız, işinize doğrudan katma değeri düşük ve zaman alan işleri yapmaktan kurtulduklarında vakti çok daha önemli işler için değerlendirebilirler.