Finans ve Bankacılık
Dijital dönüşüm bankacılık sektörü için çok önemli bir gelişim kaynağıdır. Bankalar akıllı teknolojilerinin ilk kullanıcıları oldular. Müşterileri ile kurdukları iletişimde sağladıkları doğrudan teması arka ofislerde sürdürmeleri gereken işlemler ile entegre ederken RPA en büyük yardımcıları oldu. Böylece hem insan kaynaklarına dayalı iş yükünden kurtulmuş oldular, hem de hata riskini %100 güvenilir bir şekilde minimize ettiler.
RPA, müşterilerin gelir, risk, harcama verilerini farklı tablolardan okuyarak yetkilisine hızlıca rapor edebilmektedir.

Sigortacılık
Arka ofis hizmetlerini kullanan personelin, satış ekibiyle doğrudan etkileşim içerisinde çalışması, ürün ve hizmetleri kullanan müşterilerin bilgilerine hızlı ve güvenli şekilde her mobil cihazdan erişimi gibi birçok avantajı sayesinde sigortacılık sektöründe büyük faydalar sağlanmaktadır. Araç hasarlı kazalar, sağlık giderlerinin karşılanması gibi birbirinden bağımsız verileri bir araya toplayan, ödeme, müşteri memnuniyeti ve sadakati gibi konular ile birleştirerek detaylı raporlar hazırlayabilen RPA robotları sayesinde sigortacılık sektöründe marka değerini yükseltmekten başka sorununuz kalmayacak.

Sağlık Hizmetleri
Artan hasta sayıları, envanter sisteminin kontrolü, hasta dosyalarının dijitalleşmesi ve korunması gibi birçok konuda çözüm önerisi olarak RPA robotlarını kullanabilirsiniz. Böylece hasta kabulden, faturalandırmaya kadar ki süreçte aksaklık olmadan bütün süreci robotik otomasyonla çözümlemiş olacaksınız.

Telekomünikasyon
Yer yüzünde her insanın kullandığı iletişim araçları artık tamamen dijital. Dolayısıyla servis sağlayıcıların müşteri potansiyeli sürekli artıyor. Kaliteli hizmet anlayışını benimseyen firmalar için servisin başlamasından, sorun çözümüne her türlü veriyi organize edeceği, yönetebileceği bir sistem oluşturma maliyetini minimize etmelidir. Gerek insan kaynağı gerekse verilerin işlenmesi sürecinde RPA robotları büyük yer oynamaktadır. Binlerce adam/saatlik işlerden tasarruf etmek mümkün.

Üretim Yapan İşletmeler
Üretim sektörü zaten fiziksel robotları kullanarak imalat, test, paketleme gibi işlerini kolaylaştırmaya başlamıştı. Şimdi arka ofis işleri ile imalatı birleştirecek, envanter kontrolü, kalite kontrol, finans yönetimi gibi konularda da RPA robotlarını kullanabilecekler. Doğru yerleştirilen ve çalıştırılan robotlar sayesinde %20’ye varan maliyet tasarrufu elde etmek mümkün olacak.

Kamu Kurum ve Kuruluşları, Belediyeler
Kamu kurumları da ticari kuruluşlara benzer bir şekilde sürekli tekrar edilen, insan gücüyle ifa edilen görevler için RPA robotlarını kullanmaya başladılar. ABD ve Avrupa’da kullanımı hızla yayılan RPA robotları departmanların iş yüklerini azaltıyor, sistemler üzerinde yapılan düzenlemelerden etkilenmiyor, verimliliklerini arttırıyor, verilerin doğru işlenebilmesini ve analiz edilmesini sağlıyor. Bu sayede karar alma mekanizmaları hizmete odaklanabiliyor.